کاربر گرامی قبل از عضویت در این وب سایت و استفاده از خدمات همراه پی باید قوانین موجود در این موافقتنامه را به صورت کامل مطالعه و قبول نمائید. این قوانین برداشت نهایی از سیاست امنیت اطلاعات همراه پی که با در نظر گرفتن احترام میان حقوق سایر کاربران همراه پی و سایت همراه پی و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی افراد و کلاه برداری در سایت تهیه و تنظیم شده است این توافقنامه در هر زمان می تواند با ارسال یک نسخه تجدید نظر شده در وب سایت ما اصلاح شود و به کلیه کاربران در وب سایت اطلاع رسانی میگردد. لازم است کاربران هرچند وقت یکبار قوانین را مطالعه کرده و از تغییرات احتمالی مطلع گردند.


1- مدیریت همراه پی در ایران است و این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد ، اگر کاربری اقدام به پرداخت وجه معامله محصولات غیر قانونی کند اطلاعات کاربر برای رسیدگی به مراجع ذیصلاح ارجاع داده خواهد شد.

2-  فقط افرادی که به سن قانونی (18سال) و بالای آن رسیده باشند می تواند عضو همراه پی شوند واز خدمات آن استفاده کنند.

3-  استفاده از سرویس همراه پی درنرم افزار هایی که دارای محتوای غیر قانونی ، غیر اخلاقی ، مبتذل ، توهین آمیز ، تهدید کننده ، افترا آمیز و همچنین توهین به نژاد و  دسته خاصی از مردم  باشد غیرمجاز است ودر صورت آگاهی حساب کاربری طرف بلاک خواهد شد.

4-  استفاده و انتشار ویروسهای اینترنتی برای سوء استفاده از حساب های کاربران همراه پی غیرقانونی است و در صورت مشاهده موضوع از طریق مراجع قضایی پیگیری می شود.

5-  استفاده از اطلاعات شخصی کاربران به منظور اهداف تجاری از طریق همراه پی ممنوع می باشد و در صورت مشاهده با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.    

6-  پس از تکمیل فرم اولیه عضویت در همراه پی اطلاعات وارد شده شما در سه مرحله : فعالسازی پست الکترونیکی ، فعالسازی تلفن همراه ، ارسال مدارک احراز هویت ، مرحله به مرحله تایید می گردد ، در صورت عدم تایید عضویت پس از ارسال مدارک دلیل آن از طریق ایمیل اطلاع رسانی می گردد . لازم به ذکر است در صورتی که کاربر هنگام عضویت اطلاعات نادرست و یا اشتباه ارسال نماید امکان تغییر و یا اصلاح آن مقدور نمی باشد و پس از حذف اکانت کاربر می بایست مجدد نسبت به عضویت اقدام نماید.

 7- درخواست های همراه پی از کاربران خود صرفا از طریق ارسال تیکت درون کنترل پنل سایت می باشد و از ایمیل تنها به منظور اطلاع رسانی و یا درخواست مشاهد لینک های سایت استفاده می شود و هیچگونه اطلاعاتی از طریق ایمیل از کاربران درخواست نخواهد کرد.

8-  در صورتی که کاربری محصولاتی برخلاف قوانین سایت با عناوین دیگری به فروش برساند در صورت احراز تخلف علاوه بر مسدود سازی درگاه و اکانت کاربری کلیه مسئولیت های تخلف مربوط به پذیرنده می باشد و همراه پی هیچ تعهد و مسئولیتی در این قبال متعهد نمی گردد.

9-  کاربر موظف است در نرم افزار خود اطلاعات کامل بخش پشتیبانی اعم از : تلفن تماس ، آدرس ایمیل و یا بخش تماس با ما جهت ارائه پشتیبانی به پرداخت کنندگان قرار دهد ، در غیر این صورت در صورت مراجعه پرداخت کننده جهت دریافت پشتیبانی خدمات اطلاعات تماس کاربر به پرداخت کننده ارسال خواهد شد.

10- کاربران سایت حتما باید شناسه کاربری و کلمه عبور خود را در صفحاتی که دارای آدرس همراه پی دات کام(hamrahpay.com)می باشد وارد کنند ، و در صورت وارد  کردن اطلاعات در آدرس های مشابه و غیر از آدرس www.hamrahpay.com و از دست رفتن اطلاعات یا سرقت اطلاعات همراه پی هیچ مسئولیتی را متقبل نمی شود و همه عواقب برعهده کاربر می باشد.  همچنین حفاظت تمام اطلاعات این صفحات توسط گواهینامه SSl است که برای امنیت بیشتر این صفحات با پیشوند https در دسترس شما قرار میگیرد.

11-  در همراه پی برای جلوگیری از کلاه برداری هرکاربر امکان وارد کردن شماره حساب و شماره کارت های خود را دارد ، کاربران باید تمام شماره حساب هایی که به نام خود آنها می باشد را وارد کنند اگر حساب ها و کارت های با نام افراد دیگر را وارد کنند همراه پی هیچ مسئولیتی را برعهده نمی گیرد ، همراه پی یک تصویر کارت از کاربر برای تأئید حساب وارد شده دریافت می کند و نزد خود نگه می دارد.

12- کاربران قبل از خرید از وب سایت هایی که از سرویس همراه پی استفاده می کنند لازم است تمام قوانین و مقررات آن سایت را کاملا مطالعه کنند زیرا، هر سایت سیاست امنیت اطلاعات و قوانین خاص خود رادارد ودر صورت سوء استفاده های احتمالی همراه پی هیچ مسئولیتی را برعهده نمی گیرد.

13-  استفاده از اسپم در همراه پی تخلف محسوب می شود و در صورت مشاهده استفاده از آن حساب کاربری خاطی مسدود میشود، موارد استفاده عبارتند از ارسال لینک پرداخت همراه پی با استفاده از اسپم ، که همراه پی به شدت مخالف استفاده از آن است و به صورت جدی با آن برخورد خواهد کرد.

14-  استفاده ماشینی از سرویس همراه پی و یا هرگونه سوء استفاه از سرویس این سایت بدون هماهنگی و اطلاع این سایت ممنوع بوده و در صورت مشاهده با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

15-  در صورت مشاهده هر گونه سوء استفاده ، تخلف و یا خراب کاری در سایت توسط کاربر ، همراه پی اکانت را شناسایی مسدود و مصادره می نماید.

16-  این وب سایت دارای ربات های هوشمندی جهت بالا بردن ضریب امنیتی میباشد و در صورت مشاهده هرگونه رفتار مشکوک یا غیر مرتبط با کاربر  ، پس از هشدار به کاربر در صورت تکرار برای اولین بار 24 ساعت حساب کاربری وی را مسدود کرده و درصورت تکرار حساب کاربری وی به صورت کامل مسدود و مصادره میگردد و  آی پی و مشخصات جهت پیگیری قضایی به مراجعه ذیصلاح ارسال خواهد شد.

17-  اگر کاربری تمایل به ادامه فعالیت در وب سایت ما را نداشته باشد می تواند با ارسال تیکت حساب کاربری خود را متوقف کند ، همراه پی حساب کاربری موردنظر را متوقف می کند ولی به منظور نگهداری جزئیات کاربران و تراکنش های آن ها پایگاه داده های خود را حذف نمی کند.

18-  همراه پی حساب کاربرانی را که خلاف قوانین فوق عمل کنند را توقیف می کند و در مورد حساب و موجودی آن کاربر تصمیم نهایی را میگیرد و به کاربر اطلاع می دهد.

19-  اگر هرگونه خسارت ، جریمه ، مجازات و یا مسئولیت های دیگر ناشی از نقض این توافقنامه متحمل کاربر شود بازپرداخت و جبران آن تماما بر عهده خودکاربر بوده و همراه پی هیچ گونه مسئولیتی را عهده دار نمی شود، علاوه بر این اگر این نقض موجب وارد شدن خسارت به خود همراه پی شود ، کاربر خاطی موظف به جبران خسارت وارده طبق براورد هایی که در همراه پی انجام می گیرد است.

20-  بر طبق سياست امنيت اطلاعات، همراه پی متعهد می شود که از اطلاعات خصوصی کاربران محافظت کند و این اطلاعات را مخفیانه نزد خود نگه دارد و برای سایر اشخاص فاش نکند. البته به استثنای مواردی که به موجب قانون مجبور به انجام این کار باشد.

21-  استفاده از چند نام کاربری یک نوع برای يک شخص در همراه پی ممنوع بوده و در صورت مشاهده موارد تخلف، ساير شناسه های کاربری مربوط به شخص خاطی، توقيف خواهد شد.

22-  هيچ کاربری حق واگذاری شناسه کاربری خود به فرد يا شرکت ديگر را ندارد. بديهی است در صورت تخلف، مسئوليت و عواقب آن بر عهده اطلاعات فرد يا شرکت ثبت شده در همراه پی ميباشد.

23- کاربر گرامی خواهشمندیم در صورت موافقت با قوانین فوق و قبول این قوانین به عضویت در سایت اقدام کنید و در غیر این صورت درخواست توقیف شناسه کاربری خود را از طریق تیکت اعلام کنید. در صورت داشتن سوال و یا اطلاعات بیشتر از قوانین سایت می توانید از طریق آدرس و اطلاعات تماس که در بخش پشتیبانی ذکر شده است با شرکت پژوهشگرات عصر توسعه کویر در ارتباط باشید.


1- مدیریت همراه پی در ایران است و این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد ، اگر کاربری اقدام به پرداخت وجه معامله محصولات غیر قانونی کند اطلاعات کاربر برای رسیدگی به مراجع ذیصلاح ارسال می شود.

3-  جهت انتقال اعتبار حساب همراه پی به حساب بانکی ، کاربر می بایست یک حساب بانکی به نام خود در بخش حساب های متصل معرفی نمایید و در صورتی که کاربری اقدام به معرفی حساب به نام شخص دیگری نمایید حساب معرفی شده تایید نمی گردد.

4-  برای تراکنش های خروجی در همراه پی میزان کارمزد کسر شده از کل مبلغ خروجی به صورت متغیر می باشد که در ذیل ذکر شده است ، اگر همراه پی بخواهد تغییر در میزان کارمزد برای همه کاربران ایجادکند طبق سیاست امنیت اطلاعات بایستی از یک هفته قبل در وب سایت اطلاع رسانی کند و کاربران را از این افزایش و یاکاهش مطلع کند.

    میزان کامزد تراکنشهای خروجی: 5.5 %

5-  همراه پی این اجازه را دارد تا با کاربران خاص قرارداد های ویژه ای امضاء کرده و میزان کارمزد را برای آنها افزایش یا کاهش دهد.

6-  به دلیل سیکل تضمین پرداخت همراه پی و سیاست های امنیتی مالی برای خریداران تمام تراکنش های وارد شده به حساب کاربر نیازمند 3 روز مسدودی می باشد و کاربران قادر به برداشت فوری و انتقال وجوهی در حساب خود می باشند که قبل از 3 روز گذشته در حساب آنها وجود داشته است.  بسته به شرایط حساب ، مدت فعالیت ، نسبت واریز مبالغ ، نوع فعالیت و... میتوان با مکاتبه با همراه پی ، میزان زمان مسدودی را کاهش داد.

7-  با توجه به محدودیت ها ، مشکلات و اختلالات احتمالی در شبکه بانکی و شرایط خاص ممکن است درخواست واریز وجه از موعد مقرر  دچار 1 الی 2 روز تاخیر گردد، همچنین با توجه به محدودیت های شبکه بانکی در رابطه با درخواست های فوری ممکن است درخواست فوری از نوع کارت به کارت با برگشت کارمزد حواله شتابی از طریق سیستم پایا به حساب کاربران واریز گردد.

8-  اگر کاربری به مدت دو سال وارد بخش مدیریت حساب خود نشود ،ابتدا همراه پی اخطاراتی را به آدرس پست الکترونیک شخص ارسال می کند در صورت عدم پاسخگویی همراه پی می تواند حساب کاربر را مسدود نماید، البته اگر باقیمانده ای در حساب آن کاربر وجود داشته باشد این باقیمانده به حساب معرفی شده واریز می گردد.

9-  اگر کاربری به مدت دو سال وارد بخش مدیریت حساب خود نشود ،ابتدا همراه پی اخطاراتی را به آدرس پست الکترونیک شخص ارسال می کند در صورت عدم پاسخگویی همراه پی می تواند حساب کاربر را مسدود نماید، البته اگر باقیمانده ای در حساب آن کاربر وجود داشته باشد این باقیمانده به حساب معرفی شده واریز می گردد و در صورت مسدود بودن حساب بانکی و عدم توانایی همراه پی در برقراری ارتباط با شخص صاحب حساب، این مبلغ به موسسات خیریه اهدا میگردد.

10-  در صورتی که پرداخت کاربر به صورت ناموفق انجام پذیرد(در بازگشت از بانک به همراه پی و یا از همراه پی به بانک) و مبلغ از حساب کاربر کسر شده باشد این مبلغ طی 72 ساعت پس از پرداخت ناموفق به حساب پرداخت کننده برگشت می گردد ، در صورت عدم برگشت طی 72 ساعت پس از پرداخت می بایست اطلاعات دقیق پرداخت از طریق تیکت ارسال گردد تا بررسی و پیگیری های لازم انجام پذیرد .

11-  کاربری که به عنوان فروشنده در سایت فعالیت می کند باید پس از ارادئه کالا و یا خدمات خود از خریدار ازطریق اینترنت رسید ، مدرک و یا مستنداتی دریافت کند و نزد خود به عنوان مدرک نگه دارد که در صورت اعلام خریدار مبنی بر عدم دریافت کالا یا خدمات رسید دریافت شده را به خریدار ارائه کند، همچنین هرگونه مسئولیت در زمینه کیفیت ، کمیت و ارسال کالای ارائه شده بر عهده فروشنده می باشد.

12-  اگرضرر و زیانی از جانب فروشنده به خریدار و یا بالعکس وارد شود همراه پی محیطی را برای گفتگوی دوطرف فراهم می کند و زیان دهنده موظف به جبران خسارت است و در صورت عدم حل اختلاف امکان پیگیری قضایی برای دوطرف وجود دارد، اگر ضرر وارده به همراه پی باشد زیان دهنده باید جبران خسارت کند.

13-  همراه پی در یک معامله کامل هیچ مسئولیتی و یا تضمینی و کنترلی بر روی محصولات فروشندگان و هویت کاربران ندارد.

18-  با توجه به قوانین و مقررات بانکی به موجودی حساب شما درصد و یا سودی تعلق نخواهد گرفت ، و هنگام انتقال موجودی اعتبار به حساب بانکی کارمزد سیستم جهت تامین هزینه ها از آن کسر می گردد.

14-  در صورتی که کاربری هنگام معرفی حساب های متصل خود شماره شبا ، شماره حساب و یاشماره کارت خود را اشتباه ارسال نمایید ، مسئولیت تمام عواقب از جمله : واریز اشتباه وجه و... بر عهده کاربر می باشد و هیچ مسئولیتی بر عهده همراه پی نمی باشد.

15-  مدت فعالیت جهت اعتبار سنجی کاربران بر مبنای تعداد روزهای دارای بیش از 10 تراکنش از طریق درگاه پرداخت می باشد و پس از رسیدن آن به 90 روز در صورت صلاحدید در رابطه با موضوع فعالیت کاربر لحاظ خواهد شد ، که در این حالت کاربر فعال درخواستهای خروجی سه روز مسدودی خود را بین 1 الی 2 روز کاری دریافت می نماید.

16- در صورت مشاهده تراکنش و یا فعالیت مشکوکی در حساب کاربر ، همراه پی می تواند وجه مورد نظر را تا زمان تعیین وضعیت و تحویل سفارش مسدود و پس از تعیین وضعیت مبلغ را به حساب کاربر واریز می نماید.1- استفاده از سایت جهت فروش غیر مجاز محصولاتی که کپی رایت آنها مجاز نمی باشد ممنوع بوده ، و در صورت گزارش و اطلاع حساب کاربری شخص خاطی مسدود می شود.

2- استفاده از سرویس همراه پی در نرم افزارهای که بدون مجوز فروش فیلم و سریال انجام میدهند و در سامانه ساماندهی ثبت نشده اند غیر مجاز است و در صورت اطلاع حساب کاربر شخص خاطی مسدود می شود.

3- هنگام ثبت نام کاربر موظف است اطلاعات خود اعم از : تلفن ثابت ، آدرس دقیق پستی و کد پستی خود را به صورت کامل و دقیق ارسال نماید و مسئولیت صحت این اطلاعات بر عهده کاربر می باشد.

4- استفاده بیش ازیک حساب کاربری از یک نوع برای یک شخص در همراه پی ممنوع می باشد ودر صورت مشاهده این تخلف همه شناسه های آن کاربر مسدود می شوند. کاربران باید هرگونه تغییرایجاد شده در تلفن و آدرس خود را از طریق تیکت اطلاع رسانی کنند و در صورت مشاهده اشکال و یا مغایرت در آدرس و تلفن حساب کاربر توقیف خواهد شد.

5- کاربر حق واگذاری شناسه خود به فرد یا شرکت دیگر را ندارد و در صورت چنین اقدامی همه مسئولیت ها وعواقب آن برعهده فرد و یا شرکت ثبت شده در همراه پی است.

6- در صورتی که کاربری محصولاتی برخلاف قوانین سایت با عناوین دیگری به فروش برساند در صورت احراز تخلف علاوه بر مسدود سازی درگاه و اکانت کاربری کلیه مسئولیت های تخلف مربوط به پذیرنده می باشد و همراه پی هیچ تعهد و مسئولیتی در این قبال متعهد نمی گردد.

7- همراه پی از طریق روشهای استاندارد مانند اکثر وب سایتها ، به طور اتوماتیک زمانی که شما وارد سایت می شوید آدرس سایتی را که از آن می آیید، اطلاعات صفحاتی از وب سایت که مشاهده نموده اید ، آی پی آدرس ، نوع مرورگر، سیستم عاملی که استفاده میکنید را دریافت می کند ،که این عمل شناسایی علایق مشتریان و افزایش رضایتمندی کاربران از وب سایت را در پی خواهد داشت.

8- شما از هر طریقی که با همراه پی ارتباط برقرار کنید(ایمیل ،تیکت ها)، همراه پی خلاصه ای از این ارتباطات را در اکانت شما نگه داری میکند، دلیل این کار ارتقاء سرویس دهی به مشتریان  ، نگهداری آمار و جلوگیری از کلاه برداری و سوء استفاده های احتمالی از کاربران است.

9- کاربر می بایست تمام درخواست های خود را از طریق ارسال تیکت برای بخش مربوطه در همراه پی مطرح نماید ، همچنین مواردی که نیازمند بررسی و پیگیری می باشند الزاما از طریق بخش تیکتینگ پیگیری شوند تا در سیستم آرشیو شود در غیر این صورت درخواست از طریق : ایمیل ، تلفن ، فکس ترتیب اثر داده نخواهد شد.

10- همراه پی امکان استفاد از سرویس تیکت ها را برای کاربران خود به منظور امکانات دهی به کاربران و همچنین جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی قرار میدهد، به عنوان مثال: اگر شما وجهی را پرداخت کنید و در قبال آن کالاو یا سرویسی را دریافت نکنید می توانید در همراه پی در قسمت تیکت ها این تخلف را گزارش دهید که در این صورت محیط گفتگوی دوطرفه بین فروشند و خریدار زیر نظر همراه پی فراهم می شود و در راستای حل مشکل تلاش می شود، ولی در صورت عدم حل مشکل ، همراه پی سعی می کند تراکنش را لغو کند اما بازگشت وجهی را تضمین نمیکند ، البته اقداماتی در راستای انجام فعالیت قانونی کاربران خود و همچنین جلوگیری از کلاه برداری و سوء استفاده انجام میدهد.

11- همراه پی دارای سیستم پیشرفته مانیتورینگ جهت بررسی فعالیت های کاربران می باشد در صورتی که کاربران اقدام به انجام عملیات های خرابکارانه مانند : اجرای نرم افزار ، اسکریپت و یا حتی یک تغییر پارامتر در مسیر جهت تست ، بررسی و یا هر عنوانی انجام دهد  ، پس از مشاهده علاوه بر مسدود سازی کامل دسترسی کاربر و اضافه شدن مشخصات به لیست سیاه اطلاعات موجود به همراه آی پی و مشخصات جهت پیگیری قضایی به مراجعه ذیصلاح ارسال خواهد شد.

12- همراه پی اختیار دارد در هر زمان از کاربر اطلاعات تکمیلی در رابطه با فعالیت ، خدمات ، محتوا ، امکانان ، نحوه فروش ، مشتریان و ... را درخواست نمایید و پذیرنده موظف است سریعا نسبت به اعلام موارد مورد نیاز و شفاف سازی فعالیت اقدام نمایید در غیر این صورت پیرو موارد تخلف برخورد خواهد شد.

13- در صورت نقض این توافقنانه توسط کاربر ، همراه پی دسترسی به حساب و خدمات همراه پی کاربر را تعلیق و محدود می نمایید و یا با توجه به مورد تخلف وجوه مانده در حساب کاربری را مسدود و در برخورد با متخلف پیرو سیاست ها و قوانین قابل قبول طرفین اقدامات لازم انجام می پذیرد.

14- این توافقنامه ممکن است به دلیل های متعددی مانند اضافه کردن یک قابلیت جدید به سایت و یا اعمال نظرات کاربران دچار تغییراتی شود و شرایط نسخه اصلاح شده از همان زمان قرارگیری قابل اجرا است و سریعا در پنل کاربران اطلاع رسانی خواهد شد، و فرض بر این اساس است که شما شرایط جدید سیاست امنیت را قبول کرده اید. در صورت موافق نبودن با تغییرات اعمال شده در سیاست می توانید اکانت خود را ببندید.


1- همراه پی متعهد می شود طبق سیاست امنیت اطلاعات ، اطلاعات خصوصی کاربران را حفظ و نگهداری کند و برای دیگر اشخاص فاش نکند ، به استثناء مواردی که به موجب قانون مجبور به انجام این کار می باشد

2- به منظور کاهش کلاهبرداری های احتمالی سرویس همراه پی از کاربران عضو اطلاعات خودشان و اطلاعات حساب بانکی مورد استفاده در سرویس همراه پی را درخواست میکند و کاربران باید این اطلاعات را در اختیار ما قرار دهند، شما با موافقت با سیاست امنیت اطلاعات در حقیقت موافقت و رضایت خودتان را برای کمک به ما در پردازش اطلاعات شخصی خود و همچنین اجرای برتر سیاست امنیت اطلاعات اعلام می دارید. توسط این سیاست امنیت اطلاعاتی که ما جمع آوری می کنیم و همچنین نحوه استفاده از این اطلاعات توضیح داده می شود.اطلاعات شخصی شما نزد همراه پی حفظ و نگهداری می شود و فقط در مواردی که در سیاست امنیت گفته شده استفاده می شود،و در اختیار مشتریان و اشخاص دیگری قرار نمی دهیم ، فقط در بعضی شرایط خاص و دستور مراجع ذیصلاح این اطلاعات در اختیار مراجع ذیصلاح قرار می گیرد.

3- هنگام عضویت در سایت با انتخاب گزینه " موافقت با سیاست امنیت اطلاعات " و پذیرفتن آن در حقیقت آشکار شدن اطلاعات خود برای ما و استفاده ما از اطلاعات شما طبق سیاست امنیت اطلاعات موافقت کرده اید ، هرچند وقت یک بار سیاست امنیت را یکبار مرور کنید ، این سیاست در همه سایت های که از سرویس وب سایت ما استفاده میکندد اجرامی شود. اگر شما با سیاست امنیت اطلاعات وب سایت ما مخالف هستید ، ثبت نام نکنید.

4- همراه پی پس از جمع آوری اطلاعات شخصی شما و ذخیره آنها ، فقط در موارد ذکر شده زیر که شما هم موافقت کرده اید استفاده می کند، در ضمن هدف اصلی جمع آوری اطلاعات شخصی فراهم کردن یک تجربه امن ، راحت و کارآمد برای شما است.

- ارائه سرویس ها و پشتیبانی مشتریان

- حل وفصل اختلاف ها و مشکلات پول های پرداخت شده

- جلوگیری از خرید و فروش موارد غیرمجاز و فعالیت های غیر قانونی و ممنوع

- اندازه گیری و ارتقاء سرویس ها ، بهینه سازی ، محتوا و طرح بندی وب سایت

- اطلاع رسانی در مورد تجارت هدفمند به شما ، پیشنهاد های کارآمد ، به روز رسانی سرویس ها

5- در همراه پی ، نام ، آدرس پست الکترونیک و اطلاعات مورد نیاز کاربری که عضو باشد برای مشتریانی که از آن فرد دریافت و یا پرداختی دارند نمایش داد میشود،اما شماره حساب بانکی و اطلاعات مالی دیگرنمایش داده نمی شود مگر در مواردی که دادگاه یا مراکزقانونی این اطلاعات را درخواست کنند ، که همراه پی مجاز به همکاری با مراجع قانونی است.

6- کاربر موظف است در نرم افزار خود اطلاعات کامل بخش پشتیبانی اعم از : تلفن تماس ، آدرس ایمیل و یا بخش تماس با ما جهت ارائه پشتیبانی به پرداخت کنندگان قرار دهد ، در غیر این صورت در صورت مراجعه پرداخت کننده جهت دریافت پشتیبانی خدمات اطلاعات تماس کاربر به پرداخت کننده ارسال خواهد شد.

7- ممکن است همراه پی مانند هر شرکت تجاری دیگری در آینده واگذار شود که در این صورت شرکت جانشین همراه پی به اطلاعاتی که قبلا در اختیار همراه پی است با رعایت سیاست امنیت اطلاعات قبلی دسترسی خواهد داشت.


1- همراه پی هیچ گونه وابستگی ، نمایندگی و یا ارتباطی با موسسه یا ارگانی ندارد و انحصارا امتیاز آن متعلق به شرکت پژوهشگران عصر توسعه کویر با مسئولیت محدود می باشد.

2- تمام سیاست امنیت اطلاعات همراه پی برمبنای جلوگیری از کلاه برداری وسوء استفاده های احتمالی برخی افراد تنظیم و تدوین شده به همین دلیل در همراه پی فعالیت کاربران ارزیابی می شود و همراه پی هیچ مسئولیتی در قبال این سوء استفاده ها و یا کلاه برداری ها ندارد و اگر چنین مواردی (مانند: انتقال وجه به فروشنده و عدم دریافت کالا یا خدمات از فروشنده) گزارش شد، همراه پی محیطی را برای گفتگو زیر نظر خود  برای دوطرف فراهم می کند ، اگر به توافق نرسیدند اماکن پیگیری از طریق مراجع قانونی وجود دارد و در صورت درخواست مراجع ذیصلاح اطلاعات دو طرف در اختیار آن ها قرار می گیرد.

3- خدمات پشتیبانی محصول تماما مرتبط با پذیرنده می باشد و همراه پی هیچ گونه تعهدی در قبال محصول و یا خدمات دریافت شده پس از تحویل سفارش پذیرنده به خریدار را متقبل نمی باشد.

4- در صورتی که پذیرنده محصولاتی برخلاف قوانین سایت با عناوین دیگری به فروش برساند در صورت احراز تخلف کلیه مسئولیت های تخلف مربوط به پذیرنده می باشد و همراه پی هیچ تعهد و مسئولیتی در این قبال متعهد نمی گردد.

5- پرداخت کننده و یا خریدار کالا و محصول تنها تا 24 ساعت پس از پرداخت خود می تواند اقدام به اعلام عدم تحویل محصول از سوی پذیرنده نمایید، که در این صورت پس از اعلام خریدار مبلغ پرداختی در حساب پذیرنده تا مشخص شدن وضعیت و تحویل سفارش مسدود می گردد ، همچنین تمام ادعای های دو طرف در صورتی مورد پذیرش است که بر اساس ارائه مستندات باشد.

6- در هر خرید خریدار باید به این نکته توجه داشته باشد که خرید خود را از فرد و شرکت های معتبر و شناخته شده انجام دهد و کاملا از سیاست این سایت ها آگاهی داشته باشد و آن را مطالعه کرده باشد در غیر این صورت اگر شکایتی را مطرح کند و مربوط به موارد ذکر شده در سیاست آن سایت باشد همراه پی اجازه تعلیق انداختن وجه را ندارد.

7- در صورتی که خریدار شکایت خود را زمانی اعلام نماید که وجه مورد معامله از حساب فروشنده خارج شده باشد مسئولیت بازگشت وجه خریدار بر عهده فروشنده می باشد و همراه پی هیچ مسئولیتی در قبال بازگشت وجه را ندارد .

8- در صورتی که شخصی از اطلاعات بانکی فرد دیگری پرداختی توسط درگاه همراه پی انجام دهد ، کلیه مسئولیت های این سوء استفاده به عهده دارنده کارت می باشد و همراه پی هیچ مسئولیتی مبنی بر ارائه اطلاعات نداشته و تنها در صورت وجود اطلاعات پرداخت کننده همکاری های لازم را با مراجع ذیصلاح انجام خواهد داد.

9- کلیه ارتباطات با کاربران از طریق پست الکترونیک و تلفن همراه اطلاع رسانی می گردد و کلیه اطلاعیه ها ، شکایت ها و .. به پست الکترونیک تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و شما می بایست با ورود به پنل کاربری خود و ارسال تیکت نسبت به پاسخ گویی به آن قدام نمایید ، همچنین همراه پی هیچ گاه از طریق ایمیل و یا پیام کوتاه نسبت به دریافت اطلاعات محرمانه اقدام نمی نماید و تمام  فرایندها از طریق بخش پشتیبانی پنل کاربری شما انجام خواهد شد.

10- کلیه توسعه دهندگانی که در همراه پی ثبت نام نمونده اند و از خدمات همراه پی استفاده میکنند هیچگونه رابطه ی استخدامی ، کارگری ، کارفرمایی و پیمانکاری و یا عناوین مشابه با شرکت پژوهشگران عصر توسعه کویر با مسئولیت محدود نداشته و در این راستا مسئولیتی متوجه این شرکت در هیچ یک از مراجع قانونی نخواهد بود.

1- کاربر خود موظف به حفظ کلمه عبور و آدرس پست الکترونیک خود می باشد و از در اختیار قرار دادن آنها به دیگر اشخاص جداً خودداری نماید ، در غیر این صورت تمام مسئولیت های هر گونه سوء استفاده های احتمالی بر عهده کاربر می باشد.

2- در صورتی که کاربر آدرس پست الکترونیک و کلمه عبور خود را در اختیار دیگران قرار دهد و معاملاتی بدون اجازه و آگاهی آن انجام شود و یا هر گونه سوء استفاده ای از حساب کاربر شود تمام مسئولیت های آن بر عهده کاربر می باشد.

3- اگر یکی از اتفاقات زیر در حساب شما رخ داد شما باید فورا همراه پی را مطلع نمایید:

-  معامله غیر مجاز و یا دسترسی غیر مجاز در حساب کاربری شما رخ داده است.

- اشتباه و یا خطایی در صورتحساب شما درج شده باشد (شما می توانید با ورود به حساب کاربری خود و کلیک کردن بر روی لینک "نمایش" به صورتحساب خود دسترسی داشته باشید) و یا خطایی در تایید معامله خود که از  طریق ایمیل برای شما فرستاده می شود وجود دارد.

- پول یا اشتباه از حساب شما کسر شده و یا به اشتباه به حساب شما واریزشده ، و یا زمانی که معاملات نادرست در حساب شما ثبت شده اند.

- باقیمانده  حساب شما به درستی مشخص نشده و یا اگر یک اشتباه محاسباتی  توسط همراه پی وجود دارد.

4- به منظور این که تحت هیچ شرایطی کلاه برداری از حساب جاری شما انجام نشود هنگام تغییر کلمه عبور توسط شما تاییدیه تغییر آن از طریق ارسال به ایمیل اطلاع رسانی می گردد. همچنین جهت بالا بردن ضریب امنیت حساب کاربری خود می بایست به صورت دوره ای نسبت به تغییر کلمه عبور خود اقدام نمایید همراه پی پس از فعال سازی اکانت کاربری هیچ مسئولیتی در قبال هر گونه سوء استفاده های احتمالی از حساب کاربر را نداشته و کاربر خود موظف به حفظ کلمه عبور و آدرس پست الکترونیک خود می باشد.

5- ما بدلیل حفظ مشتریان خود از کلاه برداری های احتمالی ، اطلاعات از شما که در اختیار پردازنده های بانکی است را با اطلاعاتی که به ما ارئه کرده اید تطبیق میدهیم، همچنین در برخی موارد که مقدار زیادی پول توسط همراه پی ارسال یا دریافت می کنید، همراه پی بررسی هایی انجام خواهد داد.

6- کاربر موظف است به صورت روزانه و دوره ای وارد پنل کاربری خود شود تا در صورت مشاهده هر گونه معامله غیر مجاز و یا اشکال دیگر موارد را گزارش نمایید ، همچنین به منظور مدیریت بیشتر و آگاهی شما از پرداخت ها همراه پی پس از انجام هر پرداخت از طریق درگاه های فعال شما یک ایمیل به پست الکترونیک شما ارسال می نماید .

7- در صورت مشاهده تراکنش و یا فعالیت مشکوکی در حساب کاربر ، همراه پی می تواند وجه مورد نظر را تا زمان تعیین وضعیت و تحویل سفارش مسدود و پس از تعیین وضعیت مبلغ را به حساب کاربر واریز می نماید.

8- با توجه به آنکه همراه پی دارای سیستم امنیتی جهت ورود به سیستم می باشد در صورتی که نام کاربری و کلمه عبور بیش از 5 بار اشتباه وارد گردد ، حساب شما به حالت تعلیق تبدیل خواهدشد ، همچنین به هیچ نحوه بدون در اختیار داشتن اطلاعات حساب کاربری همراه پی (و یا اطلاعات اکانت ایمیل عضو شده در سیستم جهت بازیابی کلمه عبور) امکان ورود به حساب شما مقدور نمی باشد ، لذا هیچ ادعایی مبنی بر ورود به حساب کاربری بدون در اختیار داشنن اطلاعات فوق از کاربران پذیرفته نخواهدشد و باتوجه به آن که در سیستم تنها امکان واریز به حساب بانکی به نام شخص وجود دارد هر گونه انتقال وجه به حساب کاربران همراه پی ، خرید از درگاهها و .. از حساب کاربر انجام گردد مسئولیت آن تماما به عهده کاربر می باشد.

9- کوکی ها فایل های کوچک داده ای هستند که روی کامپیوتر شما میمانند و به ما این امکان را میدهند که وقتی دوباده به سایت همراه پی برمیگرید ، شما را به عنوان مشتری خود بشناسیم . زمانی که شما توسط ایمیل و کلمه رمز خود در سایت همراه پی لاگین میکنید ما یک کوکی از نوع سشن را د رکامپیوتر شما ذخیره می کنیم. ما این سشن را به کامپیوتر شما می فرستیم که تا زمانی که در وبسایت همراه پی لاگین هستید و از صفحات مختلف سایت همراه پی استفاده میکنید(در طول همان سشن) دیگر نیاز به وارد کردن مجدد ایمیل و کلمه رمز خود نباشید . ما کوکی های خود را کد میکنیم و به این ترتیب فقط خودمان قادر به ترجمه و بازیابی اطلاعات موجود در آنها هستیم. اگر مایل باشید میتوانید اجازه ذخیره کوکی های ما را در مرورگر خود غیر فعال کنید ، ما همچنین ممکن است اطلاعاتی در مورد کامپیوتر شما یاسایر وسایل ارتباطی شما جمع آوری کنیم تا ریسک و امکان سرقت توسط اشخاص دیگر به اکانت شما کاهش دهیم.

10- در صورت مشاهده هر گونه سوء استفاده ، تخلف و یا خراب کاری در سایت توسط کاربر ، همراه پی اکانت را شناسایی مسدود و مصادره می نماید.

11- یکی از تعهدات مهم همراه پی به کاربران خود ایمن کردن اطلاعات مشتریان در بالاترین سطح استانداردهای امنیت اطلاعات است، به همین منظور همراه پی از امنیت های کامپیوتری مانند فایروال ها، پنهان کردن اطلاعات و استفاده از SSLبه منظور مخفی نگه داشتن اطلاعات در مسیر و عدم دسترسی به آن ، در طول مسیر میان سرورهای همراه پی تا کامپیوتر کاربران استفاده می نماید.


1- همراه پی هیچ محصولی را به فروش نمی رساند در صورتی که از طریق درگاه همراه پی عملیات پرداخت انجام داده اید و هم اکنون نیازمند دریافت اطلاعات و پشتیبانی درباره محصول و خدمات مورد نظر هستید ، می بایست به پشتیبانی نرم افزار ( پشتیبانی برنامه نویس ) مراجعه نمایید .

2- ارائه تمامی امور پشتیبانی و خدمات پس از فروش محصول نیز به عهده پذیرنده می باشد و ارسال تیکت در رابطه با پیگیری و دریافت خدمات پشتیبانی محصول خریداری شده بدون بررسی حذف خواهد شد .

3- کاربر گرامی تنها درخواست های ارسال شده شما به صورت کتبی (تیکت) ثبت شده و قابل استناد و پیگیری می باشد.

4- در صورتی که کاربر درخواست و یا سوالی را ارسال نمایید که در مرکز راهنمایی ، قوانین و یا توضیحات سایت به صورت کامل توضیح داده شده باشد به تیکت ارسال شده ترتیب اثر داده نخواهد شد و کاربر موظف است قبل از ارسال تیکت تمامی بخش های مربوطه را به صورت کامل مطالعه نمایید.

5- بخش تیکتینگ به صورت آفلاین بوده و پس از ارسال درخواست خود می بایست منتظر پاسخ توسط کارشناسان مربوطه بمانید و از تکرار ارسال درخواست خودداری نمایید.

6- پاسخ کارشناسان هم از طریق ایمیل و هم در صفحه ارسال درخواست قابل مشاهده می باشد .

7- پس از ارسال درخواست و دریافت پاسخ در صورتی که مایل به ارسال پاسخ مجدد هستید از ارسال تیکت جدید خودداری نموده و در همان محاوره درخواست خود را ارائه دهید.

8- در نظر داشته باشید بخش پشتیبانی در جریان مشکل و موقعیت شما نیست و شما می بایست مشکل  و یا  موقعیت خود را به صورت کامل و واضح مطرح نمایید(و در صورت لزوم با ارسال تصویر و ...مشکل خود را شفاف نمایید).

9- در صورتی که درخواست شما در وضعیت "درحال بررسی" و یا به بخش خاصی ارجاع شده است ، می بایست منتظر دریافت نتیجه و پاسخ از همان طریق بمانید و از ارسال پاسخ جهت پیگیری مجدد جدا خودداری نمایید .

10- لطفا جهت پیگیری و بررسی سریعتر یک عنوان متناسب با درخواست خود انتخاب و از طرح عنوان های کلی مانند :( سوال ، مشکل ، کمک ، سلام و ..) خودداری نمایید.

11- در انتخاب بخش مورد نظر جهت ارسال درخواست دقت لازم را داشته باشید ، در صورتی که بخش مربوطه صحیح نباشد بررسی و پیگیری درخواست شما به تعلیق خواهد افتاد.

12- توجه داشته باشید ارسال تیکت همانند یک نامه رسمی می باشد ، بنابراین از ادبیات مناسب استفاده و از به کاربردن تعداد غیر معمول علامت سوال (؟؟؟) و یا (!!!!) ، الفاظ عامیانه ، تهدید ، توهین ، شوخی و ... خودداری نمایید چرا که متن شما را از حالت رسمی خارج و تاثیر منفی در پی خواهد داشت .

13- متن درخواست الزاما می بایست با حروف و زبان فارسی باشد، استفاده از حروف انگلیسی برای زبان فارسی ( فینگلیش ) قابل قبول نمی باشد و درخواست شما فاقد اعتبار می گردد.

14- در صورتی که تیکت شما در وضعیت "بسته شده" است یعنی نیاز به ادامه گفتگو نیست و یا شما موارد فوق را رعایت ننموده اید.

قوانین استفاده از درگاه

فعالیت تمام اشخاص درخواست دهنده باید مجاز و مطابق با قوانین عمومی و تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران باشد.

1-نداشتن هرگونه منع فعالیت از جانب دستگاههای مختلف.

2-  محتوا و مضمون سایت ها نباید برخلاف فرهنگ و عقاید جمهوری اسلامی باشد. علاوه بر این همراه پی از پذیرش سایتی به صورت دائم بر روی فعالیت سایت های پذیرش شده کنترل دارد تا خلاف موازین موجود در همراه پی نباشد،در صورتی که پذیرنده پس از دریافت درگاه اقدام به تغییر موضوع ، استفاده غیر مجاز از درگاه ، فروش کالا و یا خدماتی برخلاف قوانین موجود در سایت نماید ، تمام مسئولیت ناشی از آن بر عهده پذیرنده می باشد و مستلزم پاسخگویی به مراجع قانونی می باشد.

3-  دارابودن مجوزهای شغلی معتبر حقیقی و حقوقی در زمینه فعالیت مورد نظر،(سایت های فروش لوازم آرایشی و بهداشتی و امثال آنها حتما باید در سایت www.samandehi.ir به ثبت رسیده باشند.)

4-  همراه پی از پذیرش وب سایت های فیلتر شده معذور است واگر در طی دوره سایت پذیرش شده فیلتر شود درگاه آن بلافاصله مسدود می شود و امکان رفع مسدودی به همراه پی عنوان وجود نخواهد داشت.

5-  همراه پی فقط در صورتی که درخواست کننده درگاه ، صاحب امتیاز اصلی نرم افزار باشد ، اقدامات لازمه را انجام میدهد.

استفاده از سرویس همراه پی برای خرید و فروش کالاهای غیر مجاز ممنوع است مانند:


1.کالاهای قاچاق

2.انواع سلاح های سرد و گرم

3. اموال غیرمنقول

4. دخانیات ، مواد مخدر ، روان گردان ، مشروبات الکلی و نوشیدنی های غیرمجاز

5. کارت های شرط بندی ، قمار و بخت آزمایی

6. کالاهای که هرگونه ارتباط با موارد سیاسی و امنیتی کشور داشته باشند

7. کالاهای که معامله آن ها دارای مقررات و قوانین خاص است

8. معامله کالاهای که خطر جدی برای مصرف کننده آن در پی دارد

9. استفاده از VPN و موارد عبور از فیلترینگ جمهوری اسلامی ایران

10. کالاهای که خلاف قوانین کپی رایت و حقوق ناشر است

11. کالاهای که مورد تائید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نباشد

12. معامله کالاهای که طبق قانون ممنوع و مغایر با آداب اسلامی است

13. معامله کالاهای که به انجام فعالیت های غیر قانونی تشویق می کند

14. کالاهای که از ارتکاب جرم و یانقض مقررات کشوری و لشکری بدست آمده اند

15. هرگونه فعالیت مغایر با نظام بانکی کشور

16. دریافت وجه به عنوان سرمایه گذاری و پرداخت سود


1-فعالیت تمام اشخاص درخواست دهنده باید مجاز و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.

2- محتوا و مضمون سایت ها نباید برخلاف فرهنگ و عقاید جمهوری اسلامی باشد. علاوه بر این همراه پی پس از پذیرش اشخاص به صورت دائم بر روی فعالیت شخص پذیرش شده کنترل دارد تا خلاف موازین موجود در همراه پی نباشد.

3- سایت های فروش لوازم آرایشی و بهداشتی و امثال آنها حتما باید در سایت www.samandehi.ir به ثبت رسیده باشند.

4- همراه پی از پذیرش وب سایت های فیلتر شده معذور است واگر در طی دوره سایت پذیرش شده فیلتر شود درگاه آن بلافاصله مسدود می گردد و امکان ارائه خدمات حتی با نام دامنه ای مجزا وجود نخواهد داشت.

4- ارائه خدمات به نرم افزار های مزایده ، نرم افزار های شرط بندی و فروش فیلم و سریال وجود ندارد و در صورت مشاهده تغییر محتوا سایت درگاه مسدود می گردد.

5- همراه پی فقط در صورتی که درخواست کننده درگاه ، صاحب امتیاز اصلی نرم افزارباشد ، اقدامات لازمه را انجام میدهد.

6- پذیرنده تعهد می نماید در هیچ شرایطی انحاء حق انتفاع از دروازه پرداخت را به غیره واگذار ننموده و در حفظ و نگهداری و استفاده صحیح از آن کوشش نموده و در صورت فسخ و یا عدم تمدید دروازه پرداخت ، خود اقدام به حذف دروازه پرداخت همراه پی نماید.

7- پذیرنده تعهد مینماید پشتیبانی کامل نرم افزار خود را به مشتریان ارائه دهد و در صورت هر گونه شکایت از طرف خریدار، موظف به رفع آن میباشد.

8- پذیرنده متعهد میگردد نرم افزار خود مطابق با آنچه در توضیحاتی که به خریدار ذکر شده است ارائه نماید و در صورتی که اطلاعات نرم افزار مغایر با توضیحات ارائه شده باشد و یا دارای اطلاعات دروغین باشد که باعث نارضایتی مشتری گردد ، همراه پی پس از تماس با پذیرنده برای رفع این موضوع اقدام مینماید و در صورتی که پس از 24 ساعت پذیرنده پاسخی برای حل این موضوع ارائه ننماید و یا امکان ارتباط با آن فراهم نباشد همراه پی میتواند مبلغ را از حساب کاربر کسر نموده و به خریدار عودت نماید.

9- همراه پی فقط در رابطه با تراکنش اینترنتی و تضمین انجام تراکنش الکترونیک مسئول است و هرگونه اختلاف حساب بین مشتریان ، پذیرنده و همکاران و امثال آن به عهده پذیرنده می باشد و همراه پی هیچ گونه مسئولیتی را متعهد نمی شود.

10- در مواقع خارج از سرویس بودن دروازه پرداخت مراتب را حداکثر ظرف مدت 1روز کاری به همراه پی اعلام نماید.

11- پذیرنده موظف است لوگوی همراه پی را در نرم افزار خود به نحوه ای قراردهد که کاربران و مشتریان از پذیرش کارت توسط درگاه همراه پی آگاهی یابند.

12- پذیرنده متعهد می شود که در حفظ امنیت اطلاعات مشتریان کوشا باشد و از جستجو  در اطلاعات محرمانه آنها خودداری کند.

13- پذیرنده در صورت تغییر آدرس اینترنتی موظف است حداکثر تا 72ساعت پس از تغییرات آدرس جدید را به همراه پی اعلام کند.

14- پذیرنده باید از هر گونه معامله صوری و غیر مجاز پرهیز کند و فقط خرید هایی که حقیقتا انجام می شود انجام دهد ، در غیر این صورت مسئولیت قانونی با پذیرنده می باشد.

15- جهت هر گونه مغایرت احتمالی و یامشکلات و اختلافات پیش بینی نشده پذیرنده باید تا تسویه حساب نهایی اطلاعات ثبت شده تراکنش های الکترونیکی را در پایگاه داده خود نگهداری کند، در صورت عدم نگهداری اسناد ارائه شده توسط همراه پی سندیت می یابند.

16- در صورت فوت ، ورشکستگی  پذیرنده ، توقیف اموال پذیرنده توسط مراجع قضایی ، محکومیت جزایی  پذیرنده یا انتقال دروازه به غیر ، همراه پی مجاز به تعلیق دروازه پرداخت می باشد.

17- در نرم افزار پذیرنده شماره تلفن تماس ، آدرس ایمیل فرد و یا افرادی که مسئولیت پشتیبانی سایت را برعهده دارند به نحوی آشکار و واضح در اختیار مشتریان قرار بگیرد تادر صورت هرگونه سوال و یا اشکالی با مسئولین در تماس باشند.

18- در صورت بروز هرگونه ادعا و یا اعتراض پذیزنده به عملیات انجام شده یا صورت حسابهای صادره ، تامدت 2هفته از زمان صدورصورت گردش قابل استماع خواهد بودو پس از گذشت مدت مذکور به معنای تایید پذیرنده و غیر قابل اعتراض یا ادعا از سوی او تلقی خواهد شد.

19- در صورتی که پذیرنده پس از دریافت درگاه اقدام به تغییر موضوع ، استفاده غیر مجاز از درگاه ، فروش کالا و یا خدماتی برخلاف قوانین موجود در سایت نماید ، تمام مسئولیت ناشی از آن بر عهده پذیرنده می باشد و مستلزم پاسخگویی به مراجع قانونی می باشد

20- اگر پذیرنده به هر دلیلی دیگر مایل به همکاری با همراه پی نباشد باید از طریق تیکت به همراه پی اعلام کند و همراه پی موظف است ظرف مدت یک هفته نسبت به فسخ دروازه پرداخت اقدام کند.

21- در صورت فسخ دروازه، تعهداتی که قبل از فسخ برای طرفین وجود داشته نقض نخواهد شد.

22- اگر پذیرنده ای مفاد این توافقنامه و در کل قوانین اجرایی همراه پی را رعایت نکند همراه پی بعد از اعلام از طریق تیکت دروازه پرداخت پذیرنده را فسخ خواهد کرد.


 برای تراکنش های خروجی در همراه پی میزان کارمزد کسر شده از کل مبلغ خروجی به صورت متغیر می باشد که در ذیل ذکر شده است ، اگر همراه پی بخواهد تغییر در میزان کارمزد برای همه کاربران ایجادکند طبق سیاست امنیت اطلاعات بایستی از یک هفته قبل در وب سایت اطلاع رسانی کند و کاربران را از این افزایش و یاکاهش مطلع کند.

    میزان کامزد تراکنش های خروجی: 5.5%

فصل یکم ـ‌ جرائم علیه محرمانگی داده‌ ها و سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی


‎‎‎مبحث یکم ـ دسترسی غیرمجاز


‎‎‎ماده (1) هرکس به طور غیرمجاز به داده ‎ها یا سیستم های رایانه ‎ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


‎‎‎مبحث دوم ـ شنود غیرمجاز


‎‎‎ماده (2) هرکس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


مبحث سوم ـ جاسوسی رایانه‎ ای


‎‎‎ماده (3) هرکس به طور غیرمجاز نسبت به داده ای سری در حال انتقال یا ذخیره شده در سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده مرتکب اعمال زیر شود،‌ به مجازات های مقرر محکوم خواهد شد:


الف) دسترسی به داده ای مذکور یا تحصیل آنها یا شنود محتوای سری در حال انتقال، به حبس از یک تا سه سال یا جزای نقدی از بیست تا شصت میلیون ریال یا هر دو مجازات.


ب) در دسترس قرار دادن داده ای مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت، به حبس از دو تا ده سال.


ج) افشا یا در دسترس قرار دادن داده ای مذکور برای دولت، سازمان، شرکت یا گروه بیگانه یا عاملان آنها، به حبس از پنج تا پانزده سال.


تبصره 1ـ داده ای سری داده ای است که افشای آنها به امنیت کشور یا منافع ملی لطمه می‎زند.


تبصره 2ـ آئین نامه نحوه تعیین و تشخیص داده ای سری و نحوه طبقه بندی و حفاظت آنها ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط وزارت اطلاعات با همکاری وزارتخانه های دادگستری، کشور، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیئت دولت خواهد رسید.


ماده (4) هرکس به قصد دسترسی به داده ای سری موضوع ماده (3) این قانون،‌ تدابیر امنیتی سیستم های رایانه ای یا مخابراتی را نقض کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


‎‎‎ماده (5) چنانچه مأموران دولتی که مسؤول حفظ داده ای سری مقرر در ماده (3) این قانون یا سیستم‌ های مربوط هستند و به آنها آموزش لازم داده شده است یا داده‌ ها یا سیستم‌ های مذکور در اختیار آنها قرار گرفته است بر اثر بی احتیاطی، بی مبالاتی یا عدم رعایت تدابیر امنیتی موجب دسترسی اشخاص فاقد صلاحیت به داده ها، حامل های داده یا سیستم های مذکور شوند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات و انفصال از خدمت از شش ماه تا دو سال محکوم خواهند شد.


 


فصل دوم ـ جرائم علیه صحت و تمامیت داده‌ ها و سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی


مبحث یکم ـ جعل رایانه ای


ماده (6) هرکس به طور غیرمجاز مرتکب اعمال زیر شود، جاعل محسوب و به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:


الف) تغییر داده ای قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده ها،


ب) تغییر داده ها یا علایم موجود در کارت های حافظه یا قابل پردازش در سیستم‌ های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده ها یا علایم به آنها.


ماده (7) هرکس با علم به مجعول بودن داده ها یا کارت ها یا تراشه ها از آنها استفاده کند، به مجازات مندرج در ماده فوق محکوم خواهد شد.


‎‎‎مبحث دوم ـ تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی


ماده (8) هرکس به طور غیرمجاز داده دیگری را از سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش کند‌ به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


ماده (9) هرکس به طور غیرمجاز با انجام اعمالی از قبیل وارد کردن، انتقال دادن، پخش، حذف کردن، متوقف کردن، دستکاری یا تخریب داده ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری، سیستم های رایانه ای یا مخابراتی دیگری را از کار بیندازد یا کارکرد آنها را مختل کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


ماده (10) هرکس به طور غیرمجاز با انجام اعمالی از قبیل مخفی کردن داده‌ ها، تغییر گذرواژه یا رمزنگاری داده‌ ها مانع دسترسی اشخاص مجاز به داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


‎‎‎ماده (11) هرکس به قصد به خطر انداختن امنیت یا آسایش عمومی اعمال مذکور در مواد (8)، (9) و (10) این قانون را علیه سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی که برای ارائه خدمات ضروری عمومی به کار می‌روند، از قبیل خدمات درمانی، آب، برق، گاز، مخابرات، حمل و نقل و بانکداری مرتکب شود، به حبس از سه تا ده سال محکوم خواهد شد.


 


فصل سوم ـ‌ سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه


‎‎‎ماده (12) هرکس به طور غیرمجاز داده ای متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


ماده (13) هرکس به طور غیرمجاز از سیستم‌ های رایانه‌ ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سیستم وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن‌ به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


فصل چهارم ـ جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی


ماده (14) هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد ارسال یا انتشار یا تجارت تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


تبصره 1 ـ ارتکاب اعمال فوق در خصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازات های فوق می شود. محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه ها و صور قبیحه باشد.


تبصره 2 ـ هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.


تبصره 3 ـ چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفه خود قرار داده باشد یا بطور سازمان‌ یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی‌الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.


تبصره 4 ـ محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.


ماده (15) هرکس از طریق سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد:


الف) چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات. ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو تا پنج میلیون ریال است.


ب) چنانچه افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان‎گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کند یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات.


تبصره ـ مفاد این ماده و ماده (١٤) شامل آن دسته از محتویاتی نخواهد شد که برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارائه یا توزیع یا انتشار یا معامله می‌شود.


فصل پنجم ـ هتک حیثیت و نشر اکاذیب


ماده (16) هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی،‌ فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


تبصره ـ چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.


ماده (17) هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


ماده (18) هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سیستم رایانه یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام‌های رسمی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


فصل ششم ـ مسئولیت کیفری اشخاص


‎‎‎ماده (19) در موارد زیر، چنانچه جرایم رایانه ای به نام شخص حقوقی و در راستای منافع آن ارتکاب یابد، شخص حقوقی دارای مسئولیت کیفری خواهد بود:


الف) هرگاه مدیر شخص حقوقی مرتکب جرم رایانه ای شود.


ب) هرگاه مدیر شخص حقوقی دستور ارتکاب جرم رایانه ای را صادر کند و جرم بوقوع پیوندد.


ج) هرگاه یکی از کارمندان شخص حقوقی با اطلاع مدیر یا در اثر عدم نظارت وی مرتکب جرم رایانه ای شود.


د) هرگاه تمام یا قسمتی از فعالیت شخص حقوقی به ارتکاب جرم رایانه ای اختصاص یافته باشد.


تبصره 1ـ منظور از مدیر کسی است که اختیار نمایندگی یا تصمیم گیری یا نظارت بر شخص حقوقی را دارد.


تبصره 2ـ مسئولیت کیفری شخص حقوقی مانع مجازات مرتکب نخواهد بود.


ماده (20) اشخاص حقوقی موضوع ماده فوق، با توجه به شرایط و اوضاع و احوال جرم ارتکابی، میزان درآمد و نتایج حاصله از ارتکاب جرم، علاوه بر سه تا شش برابر حداکثر جزای نقدی جرم ارتکابی، به ترتیب ذیل محکوم خواهند شد:


الف) چنانچه حداکثر مجازات حبس آن جرم تا پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا نُه ماه و در صورت تکرار جرم تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا پنج سال.


ب) چنانچه حداکثر مجازات حبس آن جرم بیش از پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا سه سال و در صورت تکرار جرم‌ شخص حقوقی منحل خواهد شد.


تبصره 1ـ مدیر شخص حقوقی که طبق بند «ب» این ماده منحل می شود، تا سه سال حق تأسیس یا نمایندگی یا تصمیم گیری یا نظارت بر شخص حقوقی دیگری را نخواهد داشت.


تبصره 2ـ خسارات شاکی خصوصی از اموال شخص حقوقی جبران خواهد شد. در صورتی که اموال شخص حقوقی به تنهایی تکافو نکند، مابه التفاوت از اموال مرتکب جبران خواهد شد.


ماده (21) ارائه دهندگان خدمات دسترسی موظفند طبق ضوابط فنی و فهرست مقرر از سوی کمیته تعیین مصادیق موضوع ماده ذیل محتوای مجرمانه اعم از محتوای ناشی از جرایم رایانه‌ ای و محتوایی که برای ارتکاب جرایم رایانه‌ ای بکار می‌رود را پالایش کنند. در صورتی که عمداً از پالایش محتوای مجرمانه خودداری کنند، منحل خواهند شد و چنانچه از روی بی احتیاطی و بی مبالاتی زمینه دسترسی به محتوای غیرقانونی را فراهم آورند، در مرتبه نخست به جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال و در مرتبه دوم به جزای نقدی از یکصد میلیون تا یک میلیارد ریال و در مرتبه سوم به یک تا سه سال تعطیلی موقت محکوم خواهند شد.


تبصره «1» چنانچه محتوای مجرمانه به وب‌ سایت‌ های مؤسسات عمومی شامل نهادهای زیر نظر ولی فقیه و قوای سه‌گانه مقننه، مجریه و قضائیه و مؤسسات عمومی غیردولتی موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب 19/4/1373 و الحاقات بعدی آن یا به احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده یا به سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی حاضر در ایران که امکان احراز هویت و ارتباط با آنها وجود دارد تعلق داشته باشد، با دستور مقام قضایی رسیدگی ‌کننده به پرونده و رفع اثر فوری محتوای مجرمانه از سوی دارندگان، وب‌ سایت مزبور تا صدور حکم نهایی پالایش نخواهد شد.


تبصره «2» پالایش محتوای مجرمانه موضوع شکایت خصوصی با دستور مقام قضایی رسیدگی ‌کننده به پرونده انجام خواهد شد.


ماده (22) قوه قضائیه موظف است ظرف یک ماه از تاریخ تصویب این قانون کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را در محل دادستانی کل کشور تشکیل دهد. وزیر یا نماینده وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم،‌ تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون حقوقی و قضایی و تأیید مجلس شورای اسلامی اعضای کمیته را تشکیل خواهند داد. ریاست کمیته به عهده دادستان کل کشور خواهد بود.


تبصره 1- جلسات کمیته حداقل هر پانزده روز یک بار و با حضور هفت نفر عضو دارای حق رأی رسمیت می‌یابد و تصمیمات کمیته با اکثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود.


تبصره 2- کمیته موظف است به شکایات راجع به مصادیق پالایش شده رسیدگی و نسبت به آنها تصمیم‌گیری کند. رأی کمیته قطعی است.


تبصره 3- کمیته موظف است هر شش ماه گزارشی در خصوص روند پالایش محتوای مجرمانه را به رؤسای قوای سه‌گانه و شورای عالی امنیت ملی تقدیم کند. ‎


ماده (23) ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور کمیته تعیین مصادیق مذکور در ماده فوق یا مقام قضایی رسیدگی ‌کننده به پرونده مبنی بر وجود محتوای مجرمانه در سیستم‌ های‎ رایانه‌ ای خود از ادامه دسترسی به آن ممانعت به عمل آورند. چنانچه عمداً از اجرای دستور کمیته یا مقام قضایی خودداری کنند، منحل خواهند شد. در غیر این صورت، چنانچه در اثر بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی زمینه دسترسی به محتوای مجرمانه مزبور را فراهم کنند، در مرتبه نخست به جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال و در مرتبه دوم به یکصد میلیون تا یک میلیارد ریال و در مرتبه سوم به یک تا سه سال تعطیلی موقت محکوم خواهند شد.


تبصره ـ ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض آگاهی از وجود محتوای مجرمانه مراتب را به کمیته تعیین مصادیق اطلاع دهند.


ماده (24) هرکس بدون مجوز قانونی از پهنای باند بین المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی مبتنی بر پروتکل اینترنتی از خارج ایران به داخل یا برعکس استفاده کند، به حبس از یک تا سه سال یا جزای نقدی از یکصد میلیون تا یک میلیارد ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.


فصل هفتم ـ سایر جرائم


ماده (25) هرکس مرتکب اعمال زیر شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:


الف) تولید یا انتشار یا توزیع یا معامله داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی که صرفاً به منظور ارتکاب جرائم رایانه ای به کار می روند.


ب) فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را فراهم می کند.


ج) آموزش نحوه ارتکاب جرایم دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌ ای و تخریب و اخلال در داده‌ ها یا سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی.


تبصره ـ چنانچه مرتکب اعمال یاد شده را حرفه خود قرار داده باشد، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.


فصل هشتم ـ تشدید مجازات‌ها


ماده (26) در موارد زیر، حسب مورد مرتکب به بیش از دوسوم حداکثر یک یا دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد:


الف) هر یک از کارمندان و کارکنان اداره‌‌ها و سازمان‌‌ها یا شوراها و یا شهرداری‌‌ها و موسسه‌‌ها و شرکت‌های دولتی و یا وابسته به دولت یا نهادهای انقلابی و بنیادها و مؤسسه‌هایی که زیر نظر ولی فقیه اداره می‌شوند و دیوان محاسبات و مؤسسه‌هایی که با کمک مستمر دولت اداره می‌شوند و یا دارندگان پایه قضایی و به طور کلی اعضا و کارکنان قوای سه‌گانه و همچنین نیروهای مسلح و مأموران به خدمت عمومی اعم از رسمی و غیررسمی به مناسبت انجام وظیفه مرتکب جرم رایانه ای شده باشند.


ب) متصدی یا متصرف قانونی شبکه های رایانه ای یا مخابراتی که به مناسبت شغل خود مرتکب جرم رایانه‌ ای شده باشد.


ج) داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی، متعلق به دولت یا نهادها و مراکز ارایه‌ دهنده خدمات عمومی باشد.


د) جرم به صورت سازمان‌ یافته ارتکاب یافته باشد.


هـ) جرم در سطح گسترده ای ارتکاب یافته باشد.


ماده (27) در صورت تکرار جرم برای بیش از دو بار دادگاه می‌تواند مرتکب را از خدمات الکترونیکی عمومی از قبیل اشتراک اینترنت، تلفن همراه، اخذ نام دامنه مرتبه بالای کشوری و بانکداری الکترونیکی محروم کند:


الف) چنانچه مجازات حبس آن جرم نود و یک روز تا دو سال حبس باشد، محرومیت از یک ماه تا یک سال.


ب) چنانچه مجازات حبس آن جرم دو تا پنج سال حبس باشد، محرومیت از یک تا سه سال.


ج) چنانچه مجازات حبس آن جرم بیش از پنج سال حبس باشد، محرومیت از سه تا پنج سال.


 


بخش دوم ـ آیین دادرسی


فصل یکم ـ‌ صلاحیت


ماده (28) علاوه بر موارد پیش‌بینی شده در دیگر قوانین، دادگاه‌های ایران در موارد زیر نیز صالح به رسیدگی خواهند بود:


الف) داده‌ های مجرمانه یا داده‌ هایی که برای ارتکاب جرم به کار رفته‌اند به هر نحو در سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی یا حامل‌های داده موجود در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران ذخیره شده باشد.


ب) جرم از طریق وب‌ سایت‌ های دارای دامنه‌ مرتبه بالای کد کشوری ایران ارتکاب یافته باشد.


ج) جرم توسط هر ایرانی یا غیرایرانی در خارج از ایران علیه سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی و وب‌ سایت‌ های مورد استفاده یا تحت کنترل قوای سه‌گانه یا نهاد رهبری یا نمایندگی‌های رسمی دولت یا هر نهاد یا موسسه ای که خدمات عمومی ارائه می‎دهد یا علیه وب سایت های دارای دامنه مرتبه بالای کد کشوری ایران در سطح گسترده ارتکاب یافته باشد.


د) جرایم رایانه ای متضمن سوء‌استفاده از اشخاص کمتر از ١٨ سال، اعم از آنکه مرتکب یا بزه دیده ایرانی یا غیرایرانی باشد.


ماده (29) چنانچه جرم رایانه ای در محلی کشف یا گزارش شود،‌ ولی محل وقوع آن معلوم نباشد، دادسرای محل کشف مکلف است تحقیقات مقدماتی را انجام دهد. چنانچه محل وقوع جرم مشخص نشود،‌ دادسرا پس از اتمام تحقیقات مبادرت به صدور قرار می کند و دادگاه مربوط نیز رأی مقتضی را صادر خواهد کرد.


ماده (30) قوه قضاییه موظف است به تناسب ضرورت شعبه یا شعبی از دادسراها، دادگاه های عمومی و انقلاب،‌ نظامی و تجدیدنظر را برای رسیدگی به جرائم رایانه ای اختصاص دهد.


تبصره ـ قضات دادسراها و دادگاه های مذکور از میان قضاتی که آشنایی لازم به امور رایانه دارند انتخاب خواهند شد.


ماده (31) در صورت بروز اختلاف در صلاحیت، حل اختلاف مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی خواهد بود.


فصل دوم ـ جمع ‌آوری ادله الکترونیکی


مبحث اول ـ نگهداری داده‌ ها


ماده (32) ارائه دهندگان خدمات دسترسی موظفند داده ای ترافیک را حداقل تا شش ماه پس از ایجاد و اطلاعات کاربران را حداقل تا شش ماه پس از خاتمه اشتراک نگهداری کنند.


تبصره 1ـ داده ترافیک هرگونه داده ای است که سیستم های رایانه ای در زنجیره ارتباطات رایانه ای و مخابراتی تولید می‌کنند تا امکان ردیابی آنها از مبداء تا مقصد وجود داشته باشد. این داده ها شامل اطلاعاتی از قبیل مبداء، مسیر، تاریخ، زمان، مدت و حجم ارتباط و نوع خدمات مربوطه می شود.


تبصره 2ـ اطلاعات کاربر هرگونه اطلاعات راجع به کاربر خدمات دسترسی‌ از قبیل نوع خدمات، امکانات فنی مورد استفاده و مدت زمان آن، هویت،‌ آدرس جغرافیایی یا پستی یا IP، شماره تلفن و سایر مشخصات فردی اوست.


ماده (33) ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی داخلی موظفند اطلاعات کاربران خود را حداقل تا شش ماه پس از خاتمه اشتراک و محتوای ذخیره شده و داده ترافیک حاصل از تغییرات ایجاد شده را حداقل تا پانزده روز نگهداری کنند.


مبحث دوم ـ‌ حفظ فوری داده‌ های رایانه‌ ای ذخیره شده


ماده (34) هرگاه حفظ داده ای رایانه ای ذخیره شده برای تحقیق یا دادرسی لازم باشد، مقام قضایی می‎تواند دستور حفاظت از آنها را برای اشخاصی که به نحوی تحت تصرف یا کنترل دارند صادر کند. در شرایط فوری، نظیر خطر آسیب دیدن یا تغییر یا از بین رفتن داده ها، ضابطان قضایی می توانند رأساً دستور حفاظت را صادر کنند و مراتب را حداکثر تا 24 ساعت به اطلاع مقام قضایی برسانند. چنانچه هر یک از کارکنان دولت یا ضابطان قضایی یا سایر اشخاص از اجرای این دستور خودداری یا داده ای حفاظت شده را افشا کنند یا اشخاصی که داده ای مزبور به آنها مربوط می شود را از مفاد دستور صادره آگاه کنند، ضابطان قضایی و کارکنان دولت به مجازات امتناع از دستور مقام قضایی و سایر اشخاص به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از پنج تا ده میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.


تبصره 1ـ حفظ داده ها به منزله ارائه یا افشای آنها نبوده و مستلزم رعایت مقررات مربوط است.


تبصره 2ـ مدت زمان حفاظت از داده‌ ها حداکثر سه ماه است و در صورت لزوم با دستور مقام قضایی قابل تمدید است.


مبحث سوم ـ‌ ارائه داده‌ ها


ماده (35) مقام‎ قضایی می‎تواند دستور ارائه داده ای حفاظت شده مذکور در مواد (٣٢)، (٣٣) و (٣٤) فوق را به اشخاص یاد شده بدهد تا در اختیار ضابطان قرار گیرد. مستنکف از اجرای این دستور به مجازات مقرر در ماده (٣٤) محکوم خواهد شد.


مبحث چهارم ـ تفتیش و توقیف داده‌ ها و سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی


ماده (36) تفتیش و توقیف داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی به موجب دستور قضایی و در مواردی به عمل می‎آید که ظن قوی به کشف جرم یا شناسایی متهم یا ادله جرم وجود داشته باشد.


ماده (37) تفتیش و توقیف داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی در حضور متصرفان قانونی یا اشخاصی که به نحوی آنها را تحت کنترل قانونی دارند، نظیر متصدیان سیستم‎ها انجام خواهد شد. در غیر این صورت، قاضی با ذکر دلایل دستور تفتیش و توقیف بدون حضور اشخاص مذکور را صادر خواهد کرد.


ماده (38) دستور تفتیش و توقیف باید شامل اطلاعاتی باشد که به اجرای صحیح آن کمک می کند، از جمله اجرای دستور در محل یا خارج از آن، مشخصات مکان و محدوده تفتیش و توقیف، نوع و میزان داده ای مورد نظر، نوع و تعداد سخت افزارها و نرم افزارها،‌ نحوه دستیابی به داده ای رمزنگاری یا حذف شده و زمان تقریبی انجام تفتیش و توقیف.


ماده (39) تفتیش داده‌ ها یا سیستم‌ های رایانه ای و مخابراتی شامل اقدامات ذیل می‌شود:


الف) دسترسی به تمام یا بخشی از سیستم های رایانه ای یا مخابراتی.


ب) دسترسی به حامل های داده از قبیل دیسکت ها یا لوح های فشرده یا کارت‌های حافظه.


ج) دستیابی به داده ای حذف یا رمزنگاری شده.


ماده (40) در توقیف داده ها، با رعایت تناسب، نوع، اهمیت و نقش آنها در ارتکاب جرم، به روش‎هایی از قبیل چاپ داده ها، کپی برداری یا تصویربرداری از تمام یا بخشی از داده ها، غیرقابل دسترس کردن داده ها با روش‎هایی از قبیل تغییر گذرواژه یا رمزنگاری و ضبط حامل های داده عمل می‌شود.


ماده (41) در شرایط زیر سیستم های رایانه ای یا مخابراتی توقیف خواهند شد:


الف) داده ای ذخیره شده به سهولت در دسترسی نبوده یا حجم زیادی داشته باشد،


ب) تفتیش و تجزیه و تحلیل داده ها بدون سیستم سخت افزاری امکان‎پذیر نباشد،


ج) متصرف قانونی سیستم رضایت داده باشد،


د) کپی برداری از داده ها به لحاظ فنی امکان‎پذیر نباشد،


هـ) تفتیش در محل باعث آسیب‎ داده ها ‎شود،


و) سایر شرایطی که قاضی تشخیص ‎دهد.


ماده (42) توقیف سیستم‌ های رایانه‌ ای یا مخابراتی متناسب با نوع و اهمیت و نقش آنها در ارتکاب جرم با روش‌هایی از قبیل تغییر گذرواژه به منظور عدم دسترسی به سیستم، پلمپ سیستم در محل استقرار و ضبط سیستم صورت می‌گیرد.


ماده (43) چنانچه در حین اجرای دستور تفتیش و توقیف، تفتیش داده‌ های مرتبط با جرم ارتکابی در سایر سیستم ‌‌های رایانه‌ ای یا مخابراتی که تحت کنترل یا تصرف متهم قرار دارند ضروری باشد، ضابطان با دستور مقام قضایی دامنه تفتیش و توقیف را به سیستم ‌‌های دیگر گسترش خواهند داد و داده‌‌ های مورد نظر را تفتیش یا توقیف خواهند کرد.


ماده (44) توقیف داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی که موجب ایراد لطمه جانی یا خسارات مالی شدید به اشخاص یا اخلال در ارائه خدمات عمومی می شود ممنوع است.


ماده (45) در جایی که اصل داده ها توقیف می شود،‌ ذی‎نفع حق دارد پس از پرداخت هزینه از آنها کپی دریافت کند، مشروط به اینکه ارائه داده ای توقیف شده منافی با محرمانه بودن تحقیقات نباشد و به روند تحقیقات لطمه ای وارد نسازد و داده ها مجرمانه نباشند.


ماده (46) در مواردی که اصل داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی توقیف می‌شود، قاضی موظف است با لحاظ نوع و میزان داده ها و نوع و تعداد سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نظر و نقش آنها در جرم ارتکابی، در مهلت متناسب و متعارف نسبت به آنها تعیین تکلیف کند.


ماده (47) متضرر می‌تواند در مورد عملیات و اقدام‌های مأموران در توقیف داده‌ ها و سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی، اعتراض کتبی خود را همراه با دلایل ظرف ده روز به مرجع قضایی دستور دهنده تسلیم نماید. به درخواست یاد شده خارج از نوبت رسیدگی گردیده و تصمیم اتخاذ شده قابل اعتراض است.


مبحث پنجم ـ شنود محتوای ارتباطات رایانه ای


ماده (48) شنود محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سیستم های رایانه ای یا مخابراتی مطابق مقررات راجع به شنود مکالمات تلفنی خواهد بود.


تبصره ـ دسترسی به محتوای ارتباطات غیرعمومی ذخیره شده، نظیر پست الکترونیکی یا پیامک در حکم شنود و مستلزم رعایت مقررات مربوط است.


فصل سوم ـ استنادپذیری ادله الکترونیکی


ماده (49) به منظور حفظ صحت و تمامیت، اعتبار و انکارناپذیری ادله الکترونیکی جمع ‌آوری شده، لازم است مطابق آیین‌نامه مربوط از آنها نگهداری و مراقبت به عمل آید.


ماده (50) چنانچه داده ای رایانه ای توسط طرف دعوا یا شخص ثالثی که از دعوا آگاهی نداشته، ایجاد یا پردازش یا ذخیره یا منتقل شده باشد‌ و سیستم‎ رایانه ای یا مخابراتی مربوط به نحوی درست عمل کند که به صحت و تمامیت، اعتبار و انکارناپذیری داده ها خدشه وارد نشده باشد، قابل استناد خواهند بود.


ماده (51) ‎کلیه مقررات مندرج در فصل های دوم ‌و سوم این بخش،‌ علاوه بر جرایم رایانه ای شامل سایر جرایمی که ادله الکترونیکی در آنها مورد استناد قرار می‎گیرند نیز می شود.


 


بخش سوم ـ سایر مقررات


ماده (52) به منظور ارتقای همکاری‎های بین المللی در زمینه جرائم رایانه ای، وزارت دادگستری موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدامات لازم را در زمینه تدوین لوایح و پیگیری امور مربوط جهت پیوستن ایران به اسناد بین المللی و منطقه‎ای و معاهدات راجع به همکاری و معاضدت دوجانبه یا چندجانبه قضایی انجام دهد.


ماده (53) در مواردی که سیستم‎ رایانه ای یا مخابراتی به عنوان وسیله ارتکاب جرم بکار رفته و در این قانون برای عمل مزبور مجازاتی پیش‎بینی نشده است، مطابق قوانین جزایی مربوط عمل خواهد شد.


تبصره ـ در مواردی که در بخش دوم این قانون برای رسیدگی به جرایم رایانه‌ ای مقررات خاصی از جهت آیین دادرسی پیش‌بینی نشده است طبق مقررات قانون آیین دادرسی کیفری اقدام خواهد شد.


ماده (54) میزان جزاهای نقدی این قانون بر اساس نرخ رسمی تورم حسب اعلام بانک مرکزی هر سه سال یک بار با پیشنهاد رئیس قوه قضاییه و تصویب هیأت وزیران قابل تغییر است.


ماده (55) وزارت‌ دادگستری موظف است ظرف شش ماه از تاریخ تصویب این قانون با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آئین نامه های مربوط به جمع ‌آوری و استنادپذیری ادله الکترونیکی را تهیه کند و به تصویب رئیس قوه قضائیه خواهد رسید.


ماده (56) قوانین و مقررات مغایر با این قانون ملغی است.


کلیه کاربران موظف به مطالعه ی متن کامل این قانون به صورت بروز در لینک زیر میباشند

http://internet.ir/law.html

موضوع ماده 21 قانون جرايم رايانه اي


 الف ) محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی


1. اشاعه فحشاء و منكرات. ( بند2 ماده6 قانون مطبوعات ) 

2. تحريك ، تشويق ، ترغيب ، تهديد یا دعوت به فساد و فحشاء و ارتکاب جرایم منافی عفت یا انحرافات جنسی. ( بند ب ماده 15 قانون جرائم رایانه ای و ماده 639  قانون مجازات اسلامی )   

3. انتشار ، توزیع و معامله محتواي خلاف عفت عمومی. ( مبتذل و مستهجن )  ( بند 2 ماده 6 قانون مطبوعات و ماده 14 قانون جرائم رایانه ای ) 

4. تحريك ، تشويق ، ترغيب ، تهديد يا تطميع افراد به دستيابي به محتويات مستهجن و مبتذل. (  ماده 15 قانون جرایم رایانه ای ) 

5. استفاده ابزاري از افراد ( اعم از زن و مرد ) در تصاوير و محتوا ، تحقير و توهين به جنس زن ، تبليغ تشريفات و تجملات نامشروع و غيرقانوني. ( بند 10 ماده6 قانون مطبوعات )

 

ب ) محتوا علیه مقدسات اسلامی


1. محتواي الحادي و مخالف موازين اسلامي ( بند1ماده6 قانون مطبوعات )

2. اهانت به دين مبين اسلام و مقدسات آن ( بند 7 ماده 6 قانون مطبوعات و ماده 513 قانون مجازات اسلامی )

3. اهانت به هر یک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین ( ع ) یا حضرت صدیقه طاهره ( س ) (  ماده 513  قانون مجازات اسلامی )

4. تبليغ به نفع حزب گروه يا فرقه منحرف و مخالف اسلام ( بند 9 ماده 6 قانون مطبوعات ) 

5. نقل مطالب از نشریات و رسانه ها و احزاب و گروه هاي داخلی و خارجی منحرف و مخالف اسلام به نحوي كه تبليغ از آنها باشد. ( بند 9 ماده 6 قانون مطبوعات )

6. اهانت به امام خميني ( ره ) و تحريف آثار ايشان ( ماده 514  قانون مجازات اسلامی )

7. اهانت به مقام معظم رهبري ( امام خامنه ای ) و سایر مراجع مسلم تقليد ( بند 7 ماده 6 قانون مطبوعات )

 


ج ) محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی


1. تشكيل جمعيت ، دسته ، گروه در فضای مجازی ( سایبر ) با هدف برهم زدن امنيت كشور. ( ماده 498  قانون مجازات اسلامی )

2. هر گونه تهديد به بمب گذاري. ( ماده 511  قانون مجازات اسلامی  )

3. محتوايي كه به اساس جمهوري اسلامي ايران لطمه وارد كند. ( بند 1 ماده 6 قانون مطبوعات  )

4. انتشار محتوا عليه اصول قانون اساسي. ( بند 12 ماده 6 قانون مطبوعات )

5. تبليغ عليه نظام جمهوري اسلامي ايران. ( ماده 500  قانون مجازات اسلامی  ) 

6. اخلال در وحدت ملی و ايجاد اختلاف مابين اقشار جامعه به ويژه از طريق طرح مسائل نژادي و قومي. ( بند 4 ماده 6 قانون مطبوعات )

7. تحريك يا اغواي مردم به جنگ و كشتار يكديگر. ( ماده 512  قانون مجازات اسلامی  )

8. تحريك نيروهاي رزمنده يا اشخاصي كه به نحوي از انحا در خدمت نيروهاي مسلح هستند به عصيان ، فرار، تسلم يا عدم اجراي وظايف نظامي. ( ماده 504  قانون مجازات اسلامی  )

9. تحريص و تشويق افراد و گروه ها به ارتكاب اعمالي عليه امنيت ، حيثيت و منافع جمهوري اسلامي ايران در داخل يا خارج از كشور. ( بند 5 ماده 6 قانون مطبوعات )

10. تبليع به نفع گروه ها و سازمانهاي مخالف نظام جمهوري اسلامي ايران ( ماده 500 ق م.ا )

11. فاش نمودن و انتشار غیرمجاز اسناد و دستورها و مسايل محرمانه و سري دولتي و عمومي. ( بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات و مواد 2و3 ‌قانون مجازات انتشار و افشاي اسناد محرمانه و سري دولتي و ماده 3 قانون جرائم رایانه ای )

12. فاش نمودن و انتشار غیرمجاز اسرار نيروهاي مسلح. ( بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات )

13. فاش نمودن و انتشار غیرمجاز نقشه و استحكامات نظامي. ( بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات )

14. انتشار غیرمجاز مذاكرات غيرعلني مجلس شوراي اسلامي. ( بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات )

15. انتشار بدون مجوز مذاكرات محاكم غيرعلني دادگستري و تحقيقات مراجع قضايي. ( بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات )

16. انتشار محتوای که از سوی شورای عالی امنیت ملی منع شده باشد. 

 


د ) محتوا علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی


1. اهانت و هجو نسبت به مقامات ، نهادها و سازمان هاي حکومتی و عمومي. ( بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات و مواد 609 و 700  قانون مجازات اسلامی )

2. افترا به مقامات ، نهادها و سازمان های حکومتی و عمومي. ( بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات و 697  قانون مجازات اسلامی )

3. نشراكاذيب و تشويش اذهان عمومي علیه مقامات ، نهادها و سازمانهای حکومتی. ( بند 11 ماده6 قانون مطبوعات و 698  قانون مجازات اسلامی ) 

4. جعل پایگاه های اینترنتی بانک ها ، سازمان ها و نهادهای دولتی و عمومی (مواد 6 و 7 قانون جرایم رایانه ای مصوب سال 1388)

 


ه ) محتوای که برای ارتکاب جرایم رایانه ای به کار می رود ( محتوا مرتبط با جرایم رایانه ای )


1. انتشار يا توزيع و در دسترس قرار دادن يا معامله داده ها يا نرم افزارهایي كه صرفاً براي ارتكاب جرايم رايانه اي به كار مي رود. ( ماده 25 قانون جرائم رایانه ای )

2. فروش انتشار يا در دسترس قرار دادن غيرمجاز گذرواژه ها و داده هايي كه امكان دسترسي غيرمجاز به داده ها يا سامانه هاي رايانه اي يا مخابراتي دولتي يا عمومي را فراهم مي كند. ( ماده 25 قانون جرائم رایانه ای )

3. انتشار يا در دسترس قرار دادن محتويات آموزش دسترسي غيرمجاز ، شنود غيرمجاز ، جاسوسي رايانه اي ، تحريف و اخلال در داده ها يا سيستم هاي رايانه اي و مخابراتي. ( ماده 25 قانون جرائم رایانه ای )

4. آموزش و تسهیل ساير جرايم رايانه اي. ( ماده 21 قانون جرائم رایانه ای )

5. انتشار فيلترشكن ها و آموزش روشهاي عبور از سامانه هاي فيلترينگ. ( بند ج ماده 25 قانون جرائم رایانه ای )

6. انجام هرگونه فعاليت تجاري و اقتصادي رايانه اي مجرمانه مانند شركت هاي هرمي. ( قانون اخلال در نظام اقتصادی کشور و سایر قوانین )

7. ایجاد مراکز قمار در فضای مجازی (مواد 705، 708 و 710 قانون مجازات اسلامی)


 


و ) محتوای که تحریک ، ترغیب ، یا دعوت به ارتکاب جرم می کند ( محتوای مرتبط با سایر جرایم )


1. انتشار محتوای حاوی تحریک ، ترغیب ، یا دعوت به اعمال خشونت آمیز و خودکشی. ( ماده 15 قانون جرائم رایانه ای )

2. تبليغ و ترويج مصرف مواد مخدر ، مواد روان گردان و سيگار. ( ماده 3 قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات 1385 )

3. درج پیوند (لینک) یا تبلیغ تارنماهای فیلتر شده یا باز انتشار محتوای مجرمانه نشریات توقیف شده و رسانه های وابسته به گروه‌ها و جریانات منحرف و غیر قانونی.

4. تشويق تحریک و تسهیل ارتكاب جرائمي كه داراي جنبه عمومي هستند از قبیل اخلال در نظم ،‌ تخريب اموال عمومي ، ارتشاء ، اختلاس ،كلاهبرداري ، قاچاق مواد مخدر، قاچاق مشروبات الكلي و غيره. ( ماده 126  قانون مجازات اسلامی )

5. تبليغ و ترويج اسراف و تبذير. ( بند 3 ماده 6 قانون مطبوعات ) 

6. فروش، تبلیغ، توزیع و آموزش استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره (ماده 1 قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت ماهواره مصوب 25/11/1373)


 

ز ) محتوا مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی


1. انتشار و سرويس دهي بازي هاي رايانه اي داراي محتواي مجرمانه. ( مواد مختلف  قانون مجازات اسلامی و قانون جرائم رایانه ای )

2. معرفی آثار سمعی و بصری غیرمجاز به جای آثار مجاز. ( ماده 1 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند ) 

3. عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( ماده 2 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند ) 

4. تشویق و ترغیب به نقض حقوق مالکیت معنوی ( ماده 1 قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزار های رایانه ای و ماده 74 قانون تجارت الکترونیکی )


 

ح) محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات مجلس شورای اسلامی


1. انتشار هرگونه محتوا با هدف ترغیب و تشویق مردم به تحریم و یا کاهش مشارکت در انتخابات (بند 3 و 8 ماده 66 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده 46 آیین نامه اجرایی آن)

2. انتشار هرگونه ادعای غیرواقع مبنی بر توقف انتخابات و یا دعوت به تجمع اعتراض‌آمیز‌، اعتصاب‌، تحصن و هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در امر انتخابات گردد (بند 8 ماده 66 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

3. انتشار و تبلیغ علائم تحریم انتخابات گروه‌های ضد‌انقلاب و معاند (ماده 500 قانون مجازات اسلامی)

4. انتشار هجو یا هجویه و یا هرگونه محتوای توهین‌آمیز در فضای مجازی علیه انتخابات (ماده 700 قانون مجازات اسلامی و بند 8 ماده 66 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

5. انتشار هرگونه مطلب خلاف واقع مبنی بر انصراف گروه‌های قانونی از انتخابات (ماده 64 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

6. استفاده از سایت‌ها و وبلاگ‌های رسمی نهادها و دستگاه‌های دولتی جهت بهره‌برداری در تبلیغات نامزدهای انتخاباتی.

شایان ذکر است تمامی شرکت‌ها‌، موسسات‌، شهرداری‌ها‌، سازمان‌ها و نهادهایی که قسمتی از دارایی آنها جزء بودجه و اموال عمومی است مشمول این ماده می‌شوند. (ماده 59 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

7. درج محتوای تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی خارج از مدت زمان مقرر شده برای فعالیت انتخاباتی. (ماده 56 قانون قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده 45 آیین‌نامه اجرایی آن)

8. انتشار هرگونه محتوا در جهت تحریک‌، ترغیب‌، تطمیع و یا تهدید افراد به خرید و فروش آراء‌، رای دادن با شناسنامه جعلی و شناسنامه دیگری‌، جعل اوراق تعرفه‌، رای دادن بیش از یک‌بار و سایر روش‌های تقلب در رای‌گیری و شمارش آراء. (ماده 66 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده 126 قانون مجازات اسلامی)

9. انتشار هرگونه محتوا جهت ایجاد رعب و وحشت برای رای‌دهندگان یا اعضاء شعب. (بند 16 ماده 66 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

10. استفاده ابزاری از تصاویر زنان برای تبلیغات انتخاباتی و یا عدم رعایت شئونات اسلامی در انتشار تصاویر مربوط به زنانی که نامزد انتخاباتی می‌باشند. (بند 10 ماده 6 قانون مطبوعات)

11. انتشار هرگونه محتوا در جهت توهین‌، افترا و نشر اکاذیب با هدف تخریب نظام‌، قوای سه‌گانه‌، سازمان‌های حکومتی و نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات به منظور بهره‌برداری انتخاباتی. (مواد 500 ، 698 ، 609 قانون مجازات اسلامی و بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات و ماده 18 قانون جرایم رایانه‌ای)

12. انتشار هرگونه محتوا و مکاتبات دارای طبقه‌بندی (محرمانه و سری) مرتبط با انتخابات‌.(ماده 3 قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی و ماده 3 قانون جرایم رایانه‌ای و بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات)

13. انتشار اخبار کذب از نتایج بررسی صلاحیت‌ها‌، شمارش آراء‌، ادعاهای بی‌اساس پیرامون تقلب در انتخابات یا مخدوش بودن انتخابات بدون دلیل و مدرک. (مواد 697 و 698 قانون مجازات اسلامی و بند 8 ماده 66 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)


 

ط ) محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری


1.  انتشار هرگونه محتوا به منظور ترغیب و تشویق مردم به تحریم و یا کاهش مشارکت در انتخابات ، تجمع اعتراض آمیز بدون مجوز ، اعتصاب ، تحصن ، ادعای غیرواقع مبنی بر توقف انتخابات و یا هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در امر انتخابات ریاست جمهوری گردد.(بند 7 ماده 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری و بند5 ماده 6 و 25 قانون مطبوعات ).

2. تشویش اذهان عمومی ، سیاه نمایی و بیان مطالب خلاف واقع علیه کشور ،  ایجاد اختلافات مابین اقشار جامعه بویژه از طریق طرح مسائل قومی و نژادی ، انتشارهرگونه  نتایج نظرسازی و نظرسنجی کاذب در خصوص انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری(بند7 مادة 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری– مواد500 و  698 قانون مجازات اسلامی – بند 4 مادة 6 قانون مطبوعات- مصوبه شورایعالی امنیت ملی)

3.   انتشار و تبلیغ علائم تحریم انتخابات (ماده 500 قانون مجازات اسلامی).

4. انتشار هجو یا هجویه و یا هر گونه محتوای توهین آمیز یا تخریب در فضای مجازی علیه انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ( ماده 700 قانون مجازات اسلامی) .

5. انتشار هرگونه مطلب ،علیه نامزدهای انتخاباتی و یا انتشارمطالبی خلاف واقع دال بر انصراف گروه یا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری (مواد 74 و 91 قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی).

6. استفاده غیرمجاز از سایت ها و وبلاگ های متعلق به دستگاه های دولتی و مؤسسات و نهادهایی که تمام یا  بخشی از دارایی و بودجه آنها از اموال عمومی است ، به منظور تبلیغ له یا علیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری (مواد62 ، 68 و 88 قانون انتخابات ریاست جمهوری).

7. انتشار محتوای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری در فضای مجازی خارج از مدت زمان مقرر برای فعالیت انتخاباتی (مواد 66 و 67 قانون انتخابات ریاست جمهوری ).

8. انتشار هرگونه محتوا در جهت تحریک ، ترغیب ، تطمیع و یا تهدید افراد به خرید و فروش آراء، رأی دادن با شناسنامه جعلی و شناسنامه دیگری ، جعل اوراق تعرفه ، رأی دادن بیش از یک بار ، تقلب در رأی گیری و شمارش آراء (ماده 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده 126 قانون مجازات اسلامی ).

9. انتشار هرگونه محتوا به منظور ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضاء شعب (بند 16 ماده 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری و آئین نامه اجرایی آن ) .

10. استفاده ابزاری از تصاویر اشخاص برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ( بند 10 ماده 6 قانون مطبوعات ).

11. انتشار هرگونه محتوا مشتمل بر توهین، افترا و نشر اکاذیب  علیه  نظام ، قوای سه گانه ، سازمان های حکومتی  و نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات ریاست جمهوری (مواد 500 ، 618 و 609 قانون مجازات اسلامی و بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات و ماده 18 قانون جرایم رایانه ای ).

12. انتشار هرگونه محتوای دارای طبقه بندی (محرمانه و سری ) مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری (تبصره 4 ماده 80 قانون انتخابات ریاست جمهوری، ماده 3 قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی و ماده 3 قانون جرایم رایانه ای و بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات ).

13. انتشار محتوای خلاف واقع در ارتباط با نتایج بررسی صلاحیت ها ، شمارش آراء ، نتایج انتخابات . (مواد 697 و 698 قانون مجازات اسلامی و بند 7ماده 33 و 80 و 85 قانون انتخابات ریاست جمهوری)


14. انتشار محتوا با هدف دخالت در امر انتخابات با سمت یا سند مجعول یا به هر نحو غیر قانونی در فضای مجازی(بند 15 و 17 ماده 33 و 85 قانون انتخابات ریاست جمهوری ).

15. انتشار و توزیع هرگونه محتوای تبلیغاتی از سوی کارکنان ادارات ، سازمان ها ، ارگان های دولتی و نهادها با ذکر سمت خود، له یا علیه هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درفضای مجازی (مواد 68و 88 قانون انتخابات ریاست جمهوری ).

16. انتشار و توزیع هرگونه محتوای تبلیغاتی از سوی مقامات اجرایی و نظارتی انتخابات له یا علیه هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درفضای مجازی (ماده 73 قانون انتخابات ریاست جمهوری ).


کلیه کاربران موطف به مطالعه ی متن بروز این قوانین در لینک زیر میباشند

http://internet.ir/crime_index.html

برای مشاهده متن کامل و بروز قوانین تجارت الکترونیک به وب سایت زیر مراجعه بفرمایید

http://internet.ir/e_commerce_law.html